Architektura a UX

Zmiana branży nie taka straszna

Jako młodszy architekt, który stał się projektantem UX nie spodziewałem się, że będę miał tak duży wpływ na człowieka, nie projektując przestrzeni publicznych czy też jego własnego domu.

Do tej pory wielu znajomych, którzy kontynuują swoją drogę z architekturą pyta mnie dlaczego z tak dobrego zawodu jakim jest architekt postanowiłem się przebranżowić. Dlatego powstał ten artykuł, aby opisać z czym to się wszystko wiąże.

Powołanie

Nie dla wszystkich

Bardzo ważną informacją jest to, że nie każdy spełni się jako projektant user experience. Jeżeli czujesz powołanie do wznoszenia budowli, wolisz wolniejszy rozwój kariery i nie jesteś skłonny do zmian to nie zaczynaj projektować doznań użytkownika produktu cyfrowego.

Do sedna.

Dlaczego to dobra zmiana?

1. Proces projektowy jest identyczny

Jeżeli chcesz coś dobrze zaprojektować – musisz najpierw zrozumieć problem. Zaczynając projektować bez dokładnych informacji nie jesteś w stanie zaprojektować czegoś co wpasuje się idealnie klientowi. Trochę jakbyś miał z zawiązanymi oczami trafić piłeczką pingpongową w monetę 5-cio złotową, położoną gdzieś na obszarze boiska piłkarskiego. Podobnie w architekturze jak i w UX, musisz poznać szeroki zakres problemu. Tylko zamiast planu architektonicznego, szkicu i przekroju tworzymy szkielety i prototypy.

2. Zespół projektowy działa podobnie

Zamiast z wykonawcami i inżynierami współpracujesz z programistami i menedżerami projektu. Jako architekt jesteś rzecznikiem właściciela, zapewniając, że spełnisz jego wymagania w najdrobniejszym calu. Jako projektant UX jesteś rzecznikiem użytkownika, zapewniając, że jego wymagania odnośnie produktu cyfrowego są spełnione.

3. Jesteś ciągle techniczny

Praca jako architekt nauczyła Cie podejścia do projektów technicznych, szkicowania pod względem ważnych elementów. Ta wiedza pokryje się z wiedzą na temat projektowania makiet UX.

4. Projektujesz dla ludzi

Jako projektant UX oraz jako architekt masz na uwadze dobro użytkownika, które wymaga ciągłego słuchania i rozumienia.

Przyspieszysz

Zrobisz 100x więcej

Budynki i przestrzenie publiczne potrzebują dużo czasu na zaprojektowanie oraz zbudowanie. Przy minimalnym czasie budowy wynoszącym 2 lata architekt ma niesamowicie wolne cykle projektowe. Projekt produktu może mieć cykle projektowania wynoszące 2 tygodnie. Twój materiał budowlany jest nieograniczony – możesz budować wszystko, co chcesz, będąc ograniczonym jedynie umiejętnościami i kofeiną.

Następny
Co każdy powinieneś wiedzieć o UX
Comments are closed.